2008 BOB

Year - 2008

ShowSite - Warwick, RI

Click on the winner's name to view the dog's BernerGarde page.

Judge - Ms. Lisbet Ramsing

BOB - Ch Backcountry Hildegarde
Breeder/owner - Bennett

BOS - Ch Zanzebern Defender
Breeder/owner - Lennon/Lennon, Shupert

WD - Lowenzehn's Easy Rider Miroco
Breeder/owner - Gauthier, Rivard/Young

WB/BW - Adesa Floats Like A Butterfly
Breeder/owner - Hill, Blewett/Blewett, Kinley-Blewett

HIT - Ch Brighteye Whole Latte Love UD RE NA NAJ
Breeder/owner - Hotze/Hotze, Briggs

BEST IN VETERAN SWEEPSTAKES - Ch Darla vom Granzweg CD
Breeder/owner - Erb/Bennett

BEST IN FUTURITY - Indian Hill's Velvet Revolver
Breeder/owner - Gerow/Gerow, Von Engel

BEST JUNIOR HANDLER - Tayah Fretz

2008 logo

Expanded Results

Placements as listed in the August 2008 Alpenhorn


REGULAR CLASSES
Judge Ms. Lisbet Ramsing

Dogs
Puppy Dogs 6 to 9 Months (12)

1. # 181 Shasta's Icon
2. # 315 Adesa E Trade
3. # 335 Gweebara's Just A Gigolo
4. # 191 Oleka's Kentucky Sky

Puppy Dogs 9 to 12 Months (19)

1. # 39 Maharaja Deerpark's K-2349
2. # AKC award disallowed*
3. # 349 Liebenhund's Hunk Of Bernin' Love
4. # 271 SkyLyn's Powder Keg

12 to 18 Months Dogs (20)

1. # 367 Freemen Van't Stokerybos
2. # 327 Sunshin's Rock Solid v Von Engel
3. # 87 Magic Berners Phoenix Rising
4. # 125 Backcountry's Blues And Jazz

Novice Dogs (1)

1. # 145 Asgaard's Odin v Uras Minor

Bred-By-Exhibitor Dogs (18)

1. # 81 Alpenspirit Just In Time
2. # 301 Kimberlite's Not Yer Average Joe
3. # 273 Skylyn's Killian Red
4. # 115 Lewa's Steam-Powered

American-Bred Dogs (10)

1. # 211 Adesa Butter Me Up
2. # 433 Wingfi eld's Just Do It
3. # 435 Mystic's Red Dragon v Lowenzehn
4. # 77 Anastasia's Sharp Dressed Man

Open Dogs (25)
1. # 169 Lowenzehen's Easy Rider Miroco
2. # 83 Emerson Van't Stokerybos
3. # 343 Jennycreek's Lord Bacchus
4. # 421 Alpenlieb's Christmas Spirit

Winners Dog - 169
Reserve Winners Dog - 83

Bitches

Puppy Bitches 6 to 9 Months (15)

1. # 412 Witchways Too Hot To Touch
2. # 8 Tennescott White Mtns Ripley Falls
3. # 284 Anastasia Luck Be A Lady
4. # 438 De-Li's Double Delight

Puppy Bitches 9 to 12 Months (32)

1. # 24 Liebenhund's Line Em Up!
2. # 364 Quellen's Eloise
3. # 456 Alpenspirit All U Need friends
4. # 270 SkyLyn's Quimera

12 to 18 Months Bitches (22)

1. # AKC award disallowed*
2. # 422 LinCar & M&M Mountain
Runs On Dunkin'!
3. # AKC award disallowed*
4. # 78 Southwind Rave On

Novice Bitches (7)

1. # 466 Alpenlieb's La Copa De Vida
2. # 230 Hautbois Sierra
3. # 76 Adesa L-Sin Objection Overruled
4. # 354 Von Engel's High Society

Bred-By-Exhibitor Bitches (24)

1. # 234 Blumoon's MECO Ascent
2. # 170 Avatar's Villairn I've Got You
3. # 38 Nashems Good Day Sunshine
4. # 274 Skylyn's Next In Line

American-Bred Bitches (12)

1. # 268 Rosa-N-Skylyn's Pandora
2. # 470 Shersan Wingfi eld's Aleutian Dreamer
3. # 468 Mystic's Silence Of The Lambs
4. # 164 Maine's Moonlight Obsession

Open Bitches (25)

1. # 336 Adesa Floats Like A Butterfly
2. # 478 Hogandens Princess Padme
3. # 114 Alpenlieb's For Your Eyes Only
4. # 72 Classique's Starry Starry Night

Winners Bitch # 336
Reserve disallowed*

* When class placement awards are disallowed, the class receives the award (e.g., second place receives first place, third place receives second place, etc.). Thus, there are only three placements in the 9 to 12 Months Dogs class and two placements in the 12 to 18 Months Bitches class. Because Reserve Winners Bitch was awarded to the disallowed first-place in the bitch class, there is no Reserve Winners Bitch.

VETERAN CLASSES

Judge Mr. Thomas Brown

Veteran Dogs 7 Years & Under 9 Years (12)

1. # 311 Ch Adesa I'm Stepping Out
2. # 201 Ch Blue Mts Black Diamond-Timberidge
3. # 147 Ch Ursa Minor's Zeus v Havochil
4. # 391 Ch M & M Mountain's Brock Of Gibraltar CD

Veteran Dogs 9 Years & Under 11 Years (5)

1. # 365 Ch October's Believe In Magic
2. # 209 Ch Ledgewood's Rythm 'N' Blues
3. # 429 Ch Wingfield's Aldebaron v Moongate
4. # 41 Ch Swissmyth's Balder The Beloved

Veteran Bitches 7 Years & Under 9 Years (13)

1. # 380 Ch Keilissa Spicy Blend v Erlise
2. # 166 Ch Sky-Lyn's Custom Blend
3. # 242 Ch Artic Rose av Milkcreek
4. # 28 Ch Hansennen's Diamond

Veteran Bitches 9 Years & Under 11 Years (3)

1. # 120 Ch Darla vom Granzweg CD
2. # 430 Ch Indian Hill's Baby Bi-Onyx
3. # 298 Ch De-Li's Trick Of The Trade


BEST OF BREED COMPETITION

89 Best of Breed only

Best of Breed
# 118 Ch Backcountry Hildegarde

Best of Winners
# 336 Adesa Floats Like A Butterfly

Best of Opposite Sex
# 121 Ch Zanzebern Defender

Best Puppy
# 39 Maharaja Deerpark's K-2349

Best Bred By Exhibitor
# 81 Alpenspirit Just In Time (Dog)

Best Veteran
# 380 (7 And Under 9 Bitches)

Awards of Merit
# 120 Ch Darla vom Granzweg CD
# 148 Ch Peacefi eld's Indian Summer
# 169 Lowenzehen's Easy Rider Miroco
# 237 Ch Avatars Try Try Again
# 265 Ch Blumoon Tanzenite v Blackrock
# 311 Ch Adesa I'm Stepping Out
# 338 Ch Adesa Mentmore Rosewood Bitters
# 362 Ch Berntiers Dressed To Kill
# 380 Ch Keilissa Spicy Blend v Erlise
# 425 Ch Mystic's Keeper Of My Heart


NONREGULAR CLASSES

Judge Mr. Thomas Brown

Stud Dog (8)

1. # 311 Ch Adesa I'm Stepping Out
2. # 177 Ch Anastasia Summers In Dillon
3. # 273 Skylyn's Killian Red
4. # 29 Ch Great Lakes Doctor Stanley

Brood Bitch (7)

1. # 242 Ch Arctic Rose av Milkcreek
2. # 18 Ch Liebenhund Rich Girl v Lewa
3. # 148 Ch Peacefi eld's Indian Summer
4. # 272 Ch Skylyn's Custom Kisses

Brace (6)

1. # 272 Ch Skylyn's Custom Kisses
# 274 Skylyn's Next In Line

2. # 44 Magic Berner's Sorceress
# 87 Magic Berners Phoenix Rising

3. # 227 Ch Sunshine's Night Moves
# 242 Ch Arctic Rose av Milkcreek

4. # 159 Peacefi eld Orson Writes The Future
# 212 Peacefi eld's Oreo Double Stuff

Team (2)

1. # 166 Ch Sky-Lyn's Custom Blend
# 270 Sky-lyn's Quimera
# 272 Ch Skylyn's Custom Kisses
# 274 Skylyn's Next In Line

2. # 389 Ch Bernherr's M&M Mountain Mover!
# 393 M&M Mountain's Built To Last
# 395 M&M Mountain's Pushing Perfection
# 424 M&M Mountain's Sky Z Limit With Valkyrie</pre>

JUNIOR SHOWMANSHIP


Judge Mr. Thomas Brown

Novice Junior (2)

1. # 11 Mary Bugg
2. # 12 William Barber

Novice Senior (2)

1. # 85 Taylor Prillman
2. # 8 Hannah Airgood

Open Junior (1)

1. # 6 Jonah Horn

Open Intermediate (5)

1. # 10 Tayah Fretz
2. # 7 Alexis Cook
3. # 14 Molly Settles
4. # 16 Megan Settles

Best Junior Handler - #10 - Tayah Fretz

OBEDIENCE TRIAL

Judge Ms. Elizabeth Chase
Novice A, Open B, Utility A, Brace, Veterans, Team

Judge Mr. H Edward Whitney
Novice B, Open A, Utility B, Team

Novice A (9, 2 qualified, 3 excused)

1. # 72 Backcountry Gustav - 192
2. # 24 Mt Sunset's Angel Eyes - 175

Novice B (21, 9 qualified)

1. # 59 Oberland's Olive Branch - 190.0
2. # 31 Brighteye Cassita Tewa Kiva RA AX MXJ OF - 189.5
3. # 66 Di-Li's Seeker Of Isle Witrin 186.5
4. # 76 Ch Valkyrie Takeuchi v Helvetica CD - 186.0

Open A (10, 1 qualified)

1. # 47 Ch Kaibab's Bright Angel TD CD - 189.0

Open B (7, none qualifi ed, 2 excused)

Utility A (3, none qualified)

Utility B (3, 1 qualified)

1. # 49 Ch Brighteye Whole Latte Love UD RE NA NAJ - 196.0

Highest Scoring Dog Regular
Classes - # 49 (196.0)

Veterans (6)

1. # 37 Pegasus Azure Long-Time-Commin CD RE - 190.5
2. # 25 Brighteye Franklan CDX AX OJP RE - 182. # 0
3. # 20 Mythic Farms Pfeffer Leaf CDXRE - 175.0
4. # 23 Ch Swissmyth's Balder The Beloved CDX TDX RN - 172. # 0

Brace (5)

1. # 20 Mythic Farms Pfeffer Leaf CDX RE
21 Arundel Oonas Star Of Taurus CD RAE - 374. # 0

2. # 67 Irishalps Sny-Phi Spec'l Efx CDX RE NAP
68 M&M Mtns All Bout ZaMoney CD RE OAP NJP - 368.0

3. # 51 M&M Mountain's Perfectl Meant To Be! RN
52 M&M Mtn's Miss Congeniality CDX RE OAP NJP - 356.0

4. # 77 Wright's RG Skye's The Limit CD RA - 343. # 0
78 Wright's RG Once In A Blue Moon RN

Team (3)
1. # 52 M&M Mtn's Miss Congeniality CDX RE OAP NJP
53 Ledgewood's Bernoulli CD
62 Ursli Alina CDX RE TDX OAP OJP
63 Ledgewoods Breakin In - 696

2. # 26 Brighteye Star Watcher CD RA TDX NA NAJ NAP NJP
47 Ch Kaibab's Bright Angel CD RN TD NA NAP NJP
48 De-Li's Excalibur Guardian CDX RE
49 Brighteye Whole Latte Love UD RE NA NAJ - 663

3. # 88 Tallpine's On The Eighth Day CDX RAE
87 Divine Bette von Alpenschatz CD RE
58 Arfi n Of The Storm Edelweiss CDX RE TD
39 De-Li's H-Bomb OAP AJP RN - 570

RALLY

Judge Ms. Elizabeth Chase

Novice A (17, 11 qualified, 4 excused)

1. # 18 Ch Maibock's Black Tie Affair NA NAP NJP - 99.0
2. # 6 Spellbound Rendezvous In Camden - 97.0
3. # 8 Diamond Creeks Martha Jane - 94. # 0
4. # 14 Tujaligeti Bela - 86.0

Novice B (22, 20 qualified, 2 excused)

1. # 35 Ledgewood's Bernoulli CD - 100.0
2. # 39 Di-Li's Seeker Of Isle Witrin - 100.0
3. # 34 Tenescott So Dear To My Heart - 100.0
4. # 43 Tallpine's Summary Judgement - 99.0

Advanced A (7, 5 qualifi ed, 1 excused)

1. # 52 Brooknoll Sawyer Of Beowulf RN - 100.0
2. # 50 Santera Nordic Crossing RN - 90.0
3. # 57 Wright's RG Once In A Blue Moon RN - 81.0
4. # 51 Betruf Baby Kiss RN - 75.0

Advanced B (16, 14 qualified, 1 excused)

1. # 59 Brighteye Dashing Casanova CDX TD RN - 100.0
2. # 71 Ch Brighteye Whole Latte Love UD RE NA NAJ - 100.0
3. # 73 Ch Kaibab's Bright Angel CD RN TD NA NAP NJP - 100.0
4. # 63 Brighteye Shimmering Cascade CDX RE OA OAJ NF - 99.0

Rally Excellent A (2, 1 qualified)

1. # 75 Magic Mtn's Xoie v Adlerhorst RA - 70.0

Rally Excellent B (19, 14 qualified)

1. # 78 Brighteye Cassita Tewa Kiva RE AX MXJ OF - 100.0
2. # 82 Tenescott From The Heart CD RA TD - 100.0
3. # 71 Ch Brighteye Whole Latte Love UD RE NA NAJ - 95.0
4. # 70 Ch Rogel's Many Stars Of Nighttime CD RE OA OAJ OAP - 90.0

AGILITY

Judge Ms. Sally Gichner

STANDARD
Novice A (1, none qualified)

Novice B (3 none qualified)

Open (3, none qualified)

Excellent A (2, none qualified)

Excellent B (3, 1 qualified)

1. # 24003 - Brighteye Cassita Tewa Kiva RE AX MXJ OF - 100/58.11

Novice Preferred (12, 2 qualified)

1. # 20024 - Trillium's Windtalker RiverMyst RA - 95/72. # 82
2. # 20017 - Mad Maples Miss Moffett - 90/71.14

Open Preferred (8, 3 qualified)

1. # 20011 - M&M Mtns All Bout ZaMoney CD RE OAP NJP - 100/66.37
2. # 20010 - Kaibab Annapurna v Pinnacle RAE OJP NAP NFP - 95/73. # 64
3. # 20006 - Ch Kaibab's Anasazi Corn Moon UD RE TD AX AXJ NF - 90/66.59

Excellent A Preferred (2, none qualified)

Excellent B Preferred (2, none qualified)

JUMPERS WITH WEAVES

Novice A (3, none qualified)

Novice B (3, 1 qualified)

1. # 24008 - Ch Brenna's Cindy v Lindenhof CD RE NAP NJP - 94/47.67

Open (2, none qualified)

Excellent A (1, none qualified)

Excellent B (4, none qualified)

Novice Preferred (16, 1 qualified)

1. # 20006 - Ch Kaibab's Anasazi Corn
Moon UD RE TD AX AXJ NF
- 90/66.59

Open Preferred 16 inch (1, 1 qualified)
1. # 16001 - M&M Mtn's Miss Congeniality CDX RE OAP NJP - 100/40.59

Open Preferred 20 inch (5, 2 qualified)

1. # 20011 - M&M Mtns All Bout ZaMoney CD RE OAP NJP - 100/36.59
2. # Arundel Oonas Star Of Taurus CD RE NA OAJ NAJP - 86/50.56

Excellent A Preferred (2, none qualified)

Excellent B Preferred (1, none qualified)

FAST

Novice A (2, 1 qualified)

1. # 20014 - Redbarn's Heidi - 60/31.06

Novice B (7, 2 qualified)

1. # 24006 - Tennescott T & N Productions - 53/36.82
2. # 24009 - Tennescott Squeaky Kiki Kahlua - 51/34. # 00

Preferred Novice 16 inch (1, 1 qualified)

1. # M&M Mtn's Miss Congeniality CDX RE OAP NJP

Preferred Novice 20 inch (13, 2 qualified)

1. # Ravenswald Promises Kept NAP NJP OAP AXP - 67/32. # 33
2. # 20011- M&M Mtns All Bout ZaMoney CD RE OAP NJP

Open (1, 1 qualified)

1. # Ch Tennescott Tonka Toy AX AXJ NF - 55/35.79

Preferred Open (2, none qualified)

Excellent A (1, none qualified)

Excellent B (1, none qualified)

High In Agility Trial - 24003

TRACKING DOG TEST
>
Judges Arthur L Twiss, Miles Garrod

3, 1 passed

2. # Kaibab's Enter From The East

TRACKING DOG EXCELLENT TEST

Judges Arthur L Twiss, Ray Desmarais

4, none passed

OTHER EVENTS

BMDCA FUTURITY

Judge Ms. Jenifer West

Dogs 6 to 9 Months (6)

1. # 271 SkyLyn's Powder Keg
2. # 239 Brightwater's Double Stuffed Treat
3. # 319 Anatar's Wild Horses
4. # 409 Takari's Grand Illusion

Dogs 9 to 12 Months (13)

1. # 39 Maharaja Deerpark's K-2
2. # 241 Azure's Chunk Off The Ol' Doc
3. # 349 Liebenhund's Hunk Of Bernin Love
4. # 65 Milagro's Angel In The Whirlwind v Adesa

Dogs Junior, 12 to 15 Months (5)

1. # 93 Southwind Bright Lights Tonight
2. # 87 Magic Berners Phoenix Rising
3. # 285 Willowbrooke's Baby Boomer
4. # 245 Kotten's Favorite Tiki-Bar Man

Dogs Junior, 15 to 18 Months (9)

1. # 283 Demitra's Midnight Son W.B.K.
2. # 185 Shepherds Patch Kipp
3. # 303 Snowcap's Chip Off The Ol' Doc
4. # 269 Abbey Road Rock And Roll Music

Bitches 6 to 9 Months (13)

1. # 436 Indian Hill's Velvet Revolver
2. # 270 SkyLyn's Quimera
3. # 284 Anastasia Luck Be A Lady
4. # 48 Santera Tavia's Cadenza

Bitches 9 to 12 Months (10)

1. # 24 Liebenhund's Line Em Up!
2. # 282 Anastasia It's All Greek To Me
3. # 364 Quellen's Eloise
4. # 86 Liebenhund's Island Girl

Bitches Junior, 12 to 15 Months (7)

1. # 44 Magic Berner's Sorceress
2. # 150 Peacefield's Phoenix Rising
3. # 432 Indian Hill's Earth Wind And Fire
4. # 420 Ch M&M Mountain's Brewin' Up Perfection!

Bitches Junior, 15 to 18 Months (7)

1. # 346 Shepherdspatch KissMeKwik
2. # 98 SeaWind Farm's Didn't I Tell You
3. # 386 Kohav's BoomBoom Avalanche
4. # 54 Ch Marben's Angel Island

Best in Futurity- # 436
(6 to 9 Months Bitches)
breeders: Joanne Gerow, Sherry Von Engel

Best of Opposite Sex - # 39 (9 to 12 Months Dogs)
breeder: Carol L. Fox

VETERAN SWEEPSTAKES

Judge Ms. Marjorie Reho

Dogs 7 Years and Under 9 Years (13)

1. # 391 Ch M&M Mountain's Brock Of Gibraltar CD
2. # 147 Ch Ursa Minor's Zeus von Havochil
3. # 305 Ch Maibock's Black Tie Affair NA NAP NJP
4. # 325 Ch Lin Cars Continues Tradition

Dogs 9 Years and Under 11 Years (4)

1. # 429 Ch Wingfi eld Aldebaron v Moongate
2. # 209 Ch Ledgewood's Rhythm 'N' Blues
3. # 365 Ch October's Believe In Magic
4. # 41 Ch Swissmyth's Balder The Beloved CDX RN TD

Bitches 7 Years and Under 9 Years (10)

1. # 166 Ch SkyLyn's Custom Blend
2. # 380 Ch Keilissa Spicy Blend v Erlise
3. # 28 Ch Hansennen's Diamond
4. # 316 Ch Kaibab's Anasazi Corn Moon UD TD AX AXJ NF

Bitches 9 Years and Under 11 Years (3)
1. # 120 Ch Darla vom Granzweg CD
2. # 298 Ch De-Li's Trick Of The Trade
3. # 16 Ch Crystal Creek Katja Michaela

Bitches 11 Years and Older (3)
1. # 40 Hoffhund Just For Mia
3 42 Ch Brighteye Patagonia
3. # 46 Lolotea v Bev's

Best Veteran in Sweepstakes - # 120 (9 to 11 Years Bitches)

Best of Opposite Sex Veteran in Sweepstakes - # 391 (7 to 9 Years Dogs)